Reklam

Mahkeme’nin yıkımı durdurma kararına rağmen yerle bir edil

Sağlık-İş: "Kur'an Kursu Yıktırmak, İmam Hatipli Bir Başbakana Yakışmıyor"

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, İstanbul Kasımpaşa'da Bulunan Büyük Piyale Kur'an Kursu'nun Beyoğlu Belediyesi Tarafından Yıkılmasına Tepki Göstererek, "Kur'an Kursu Yıktırmak, İmam Hatipli Bir Başbakana Yakışmamaktadır" Dedi.


Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, İstanbul Kasımpaşa'da bulunan Büyük Piyale Kur'an Kursu'nun Beyoğlu Belediyesi tarafından yıkılmasına tepki göstererek, "Kur'an Kursu yıktırmak, İmam Hatipli bir Başbakana yakışmamaktadır" dedi.

Başoğlu yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan'ında yıkılan Kur'an Kursu'nda Kur'an öğrendiğini ve bu yıkıma göz yumduğunu ileri sürdü. Başoğlu, "Başörtüsü sorununa çözüm bulamamış, İmam Hatip Lisesi mezunları üzerindeki yasaklar kaldırılmamış iken, bunlara ilave olarak Kur'an Kursları'nı yıkmak, yıkılmak üzere olan tarihi camilerle ilgilenmemek, İmam Hatip Lisesi mezunu bir Başbakanın yönetimine kesinlikle yakışmamaktadır" dedi. ,
 
 
 
Kur’an kursu yıkan AKP’ye öfke büyük
Yıkımı görenler gözyaşlarını tutamadı

Kur’an kursu yıkan AKP’ye öfke büyük

Mahkeme’nin yıkımı durdurma kararına rağmen yerle bir edilen Büyük Piyale Kur'an Kursu’nun yıkımına vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Kursun yıkılışını gözyaşlarıyla izleyen vatandaşlar, Dinler Bahçesi ve kiliselerin devlet eliyle açıldığı bir dönemde Kur’an kursunun yıkılmasını kınadı.
 Hükümete tepkilerini gazetemize aktaran vatandaşlar, Büyük Kulüp’ün kaçak olduğu mahkeme kararları ile tescillenmiş Güneşlenme Terasını yıkamayan AKP Hükümetinin, 48 yıllık Kursu yerle bir ederek kendi kuyusunu kazdığını kaydettiler.

HABER MERKEZİ / İSTANBUL
Mahkeme’nin yıkımı durdurma kararına rağmen yerle bir edilen Büyük Piyale Kur’an Kursu’nun yıkımına vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Önceki akşam haber programlarında kursun yıkılışını gözyaşlarıyla izleyen vatandaşlar, Dinler Bahçesi ve kiliselerin devlet eliyle açıldığı bir dönemde Kur’an kursunun yıkılmasına öfkeli.
Önceki gün kalabalık bir şekilde Büyük Piyale Kur’an Kursu’nu yıkmaya gelen ekipler, vatandaşların direnişiyle karşılaşmış, İstanbul 5’inci İdare Mahkemesi’nden gelen yıkımı durdurma kararıyla da geri çekilerek vatandaşların dağılmasını beklemişlerdi. Yıkımın durduğunu sanan halk da bölgeden ayrılmıştı. Bundan yararlanan ekipler, aldıkları talimat gereği; mahkeme kararına aldırış etmeden yıkımı gerçekleştirdi.
Öte yandan ‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında vatandaşın gecekondusunu zaman kaybetmeden yıkan, ancak Büyük Kulüp’ün kaçak olduğu mahkeme kararları ile tescillenmiş Güneşlenme Terasını yıkamayan AKP Hükümeti, 48 yıllık Kur’an kursunu da yerle bir ederek tarihe geçmiş oldu.

İşte yıkıma ve AKP’ye vatandaş tepkilerinden bazıları:
ZAFER AKYILDIZ
Kur’an kursu yıkmak AKP’ye yakıştı. Zaten kendilerinden de bu beklenirdi. Böylece gerçek hüviyetlerini ortaya koydular. Şunu unutmayın ki zalimin zulmü varsa mazlumun Allah'ı vardır.

MUZAFFER AYBÜTÜĞ
AKP’liler Millî Görüş Gömleği’ni çıkarınca çıplak kaldı. Üşüyor, donuyorlar ve ısınmak için Kiliseler açıyorlar. Kur’an kurslarını da yıkıyorlar.

MEHMED ÇAKIR
Mademki bu kadar gayretlisiniz kaçak yapıların yıkımına, gidin o zaman. Fatih semtinde sahabelerin türbelerinin etrafındaki rezilliğe bir bakın. İstanbul’un göbeğindeki kaçak villalara bir el atın önce. Öncelik din sevgisiyle ve ilmiyle yetişen öğrencilerin kaldığı binaya mı kaldı?

HİLMİ ÜNVER
Yıkım görüntüleri, kalbinde azıcık iman parıltısı olan herkesi gözyaşı ve hüzüne boğdu. Evde 80 yaşında annem gözyaşları içinde sabaha kadar beddua etti. Bu görüntüler bugüne kadar hiçbir partiye (sol, komünist vs dâhil ) nasip(!) olmadı.

BAYRAM ÖZTEMEL
Bu bina Allah’ın kelamının okunduğu bir yerdir. Siz ne cüretle burayı yıkmaya kalkışıyorsunuz. Allah’tan korkunuz yok mu? Yazık. Bu bir kilise olsaydı aynı şeyi yapar mıydınız? Yapmazdınız?

SÜLEYMAN AYDIN
Tayyip beyin okuduğu Kur’an kursunu yıktırması gerçekten dikkat çekici. Demek ki gerçekten değişmiş. Bunu da ispat ediyor...

İBRAHİM HERGÜL
Recep Bey bir oy kaybettin!!!

NUMAN AKDOĞAN
Adaletin önünde hesap vereceksiniz. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını bile dinlemediniz. Nedir bu kininiz? Van’daki kiliseyi aç, İstanbul’da Kur’an kursunu yık!

MUSTAFA AZI
Bu hangi akla hizmettir Sayın Başbakan? Bir yandan harıl harıl Kilise açacaksınız, öbür yandan paha biçilmez manevî değerleri yıkacaksınız. Acaba yarın mahşerde bunun hesabını nasıl vereceksiniz?
 
4 darbenin yıkmadığı kursu AKP iktidarı yıktı
4 darbenin yıkmadığı kursu AKP iktidarı yıktı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, Kur'an Kursu’nun yıkılmasına sert tepki göstererek, İstanbul 5. İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararı ile Cumhuriyet Savcısı Ünal Arık’ın yıkımın hukuksuz olduğuna ilişkin resmi tutanağını gösterdi.
1961 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Beyoğlu Müftülüğü’nün izin verdiği Kasımpaşa Büyük Piyale Kur’an Kursu’nun o günden bu yana faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Yülek, binanın 1966 yılında çıkarılan gecekondu önleme yasasından önce yapıldığını da vurguladı.

ANKARA BÜROSU
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ertan Yülek, Tayyip Erdoğan’ın ders aldığı Kur’an kursunun onun Başbakanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir ekipleri tarafından yıkılmasına sert tepki göstererek, İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı ile Cumhuriyet Savcısı Ünal Arık’ın yıkımın hukuksuz olduğuna ilişkin resmi tutanağının ‘bu işin zorbalıkla ve hukuksuz bir şekilde’ yapıldığını gösterdiğine işaret etti.
Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yıkımdaki hukuksuzluğun belgelerini açıklayan Ertan Yülek, “Acaristanbul ve Büyük Kulüp’e gücü yetmeyenler, 48 yıllık bir Kur’an kursunu yıktılar” dedi. 1959 yılında inşaatı tamamlanan ve 1961 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Beyoğlu Müftülüğü’nün izin verdiği Kasımpaşa Büyük Piyale Kur’an Kursu’nun o günden bu yana faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Yülek, binanın 1966 yılında çıkarılan gecekondu önleme yasasından önce yapıldığını da vurguladı.
“1959’dan bu yana Türkiye’de 4 ihtilal oldu. 10’dan fazla hükümet ve koalisyon geçti. Bütün İslami yurtların ve kursların kontrol altına alınmak istendiği 28 Şubat sürecinde 10 binlerce kurs kapatıldı. Ama bu Kur’an kursu kapatılmadı. Bu çok önemli bir hadise” diyen Yülek, “Ne yazık ki, Kasımpaşa’da büyüyen, bu kursta feyz alan Sayın Erdoğan’ın başbakanlığı ve AKP iktidarı döneminde yıkıldı” diye konuştu.
Acaristanbul villalarının yıkımının mahkeme kararı gerekçe gösterilerek durdurulduğunu hatırlatan Yülek, yine denize bakan Büyük Kulüp’e ise mahkemelerin yıkım kararına rağmen dokunulamadığını kaydetti. Yülek, “İşgal güçlerinin dahi yapmadığını bu hükümetin yapması hayret verici bir durumdur” dedi.
Van’daki Akdamar Kilisesi’nin milletten toplanan vergilerle restore edildiğine işaret eden Yülek, “Kilise, müze olarak ortaya konuluyor. Urfa ve Hatay’da dinler bahçesi açılıyor. Bütün bunlar yapılırken, diyalog furyası başlıyor. Acaba bu iş, diyalogculara verilen bir diyet midir? Meşruiyetini dışarıda arayan AKP’nin dış güçlere ve hristiyanlara karşı bir diyet midir?” diye sordu.
Hükümetin ve İstanbul Büyükşehir’in kursu hukuksuz olarak yıktığını vurgulayan Yülek, “Tam bir zorbalık içerisinde yıkmıştır” dedi. Bunu da İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına dayandıran Yülek, mahkemenin yıkımın gerçekleştirilmesine ilişkin yapılan başvuru üzerine 3 Nisan 2007 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kaydetti. 
Yine kursun yıkılacağı şayiaları üzerine yöneticilerin Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduğunu belirten Yülek, Cumhuriyet Savcısı Ünal Arık’ın yaptığı yasal girişimler sonucunda tutulan tutanağın, bu yıkımın hukuksuz yapıldığına başka bir delil olduğunu vurguladı.
Yülek, “Kurs yöneticileri, yıkım için gelenlere elimizde mahkeme kararı var diyorlar. Durdurulmayınca, yöneticiler savcılığa gidiyorlar. Bir zabıt tutturuyorlar. Bu zabıtta, savcının “Beyoğlu Emniyet Müdürü yıkımın hukuksuz olduğunu söylüyor. Bunun suçu vardır, cezası vardır” demesine rağmen yıkıma devam ediliyor. Yine savcının yıkım ekibi müdürü ile görüşmek istemesine rağmen onun telefonuna çıkmıyor. İşte size bir hukuksuzluk abidesi. İşte size bir zorbalık hadisesi” diye konuştu.
AKP yöneticileri ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerini de eleştiren Yülek, “Sizin geldiğiniz yer belli. İnançlarınız belli. Siz belli bir mevkiye gelmekle, geçmişinizi inkar edemezsiniz. Gömleği çıkarsanız da, inancınızı inkar edemezsiniz. Hâlâ bu yolda ısrar ediyorsanız, öbür dünya vardır. Allah vardır. Attığınız adımı geri çekin ve o binayı yeniden yapıp insanlara teslim edin” dedi.
 

Reklam
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !