Reklam

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye kağnıyla mermi taşırken donarak

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye kağnıyla mermi taşırken donarak şehit düşen Şerife Bacı'nın hatırasına..

Herkes birşeyler yapıyordu, herkes inanmıştı Kimisi çete olup savaşıyor,kimisi erkek kıyafeti giyerek cephede düşmana mermi atıyordu.Gerekirse gözünü kırpmadan ihanet eden evladını alnının ortasından vuruyordu.Milli mücadeleye en büyük desteği verenler onlardı;
Kahraman Türk Kadını

Gözüm Sakarya'da, Dumlupınar'da, kulağım İnebolu'daGazi Mustafa Kemal,savaşın kazanılması için İnebolu'da ki cephanenin Ankara üzerinden cepheye geçmesi gerektiğini biliyordu.
Bir dönem İnebolu-Ankara yolunun adının İstiklâl Yolu olarak adlandırılması için imza kampanyaları düzenlenmesi de bu yüzdendir.Bu önemine baktığımızda Kastamonu'nun erkeği cephede süngü süngüye ölüm kalım savaşı verirken arkasında bıraktığı eşi, bacısı, anası da imece usulüile İnebolu'dan cephaneyi Ankara'ya taşıyordu.Kastamonu-Seydilerli Şerife Bacı da bu analardan sadece birisidir.
1921 Aralık ayında Şerife Bacı da diğerleri gibi İnebolu'dan aldığı cephaneyi Kastamonu'ya taşımaktadır.Hava buz gibi,sürekli yağan kar,kağnıların yarısı yolda kalmıştır. Kağnısına koşulu öküzler çelimsiz kendisi ve bebeği aç inatla yola devam eder.
Sırtında çocuğu kağnıda cephane vardır.cephanenin üstünü samanla örtmüştür.Çocuğunu otların içine bırakır üstündeki battaniyeyi de örter üstüne.Hemcephanenin hem de çocuğunun Onların ıslanmaması,donmaması gerekir.Bu şekilde Kastamonu Kışlası önüne kadar gelmiştir.İnebolu limanından aldığıcephane yerine ulaşmıştır.
Sabah olduğunda çocuk sesi ile kağnının olduğu yere gelen askerler Şerife bacının donarak şehit olmuş bedeni ile karşılaşırlar.Çocuğu ve cephanekurtulmuştur ilerde vatanda kurtulacaktır ama Şerife Bacı şehit olmuştur.Şerife bacı ve diğerleri… Türk kadınının kahramanlıklarının sembolü olmuşlardır.Bu vatan onlar sayesinde kurtulmuştur.

Reklam
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !